Nawigacja
Szukaj
Aborcja.
RU-486.
Objawy ciąży.
Testy ciążowe.
Wskaźnik Pearla.
KUP ZESTAW
Przed zastosowaniem tabletek poronnych
Często zadawane pytania.
Czym są tabletki poronne (tabletki wczesnoporonne)?
Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 424
Najnowszy użytkownik: Desperat
...
Mizoprostol może być zastosowany wyłącznie u kobiety zdrowej.

W większości chorób nie ma przeciwskazań do tego by użyć mizoprostol. Niektóre poważnych chorób, takich jak np. anemia, mogą spowodować powikłania w związku z silnym krwawieniem. Podczas zabiegu nie wolno spożywać alkoholu bądź narkotyków!

Nie powinnaś stosować mizoprostolu jeśli istnieje ryzko wystąpienia ciąży pozamacicznej.

Nie powinnaś stosować mizoprostolu jeśli masz założoną wkładkę domaciczną.

Mizoprostol powinien być stosowany w miejscu w którym możliwie szybko można dostać się do szpitala.

W przypadku komplikacji kobieta będzie mogła szybko uzyskać pomoc medyczną.

Mizoprostol nigdy nie powinno się stosować, jeżeli istanieje podejrzenie alergii na ten środek lub inny z grupy prostaglandyn.

Istnieje ryzyko, że próba przerwania ciąży przy użyciu mizoprostolu zakończy się niepowodzeniem. Mogą wystąpić reakcje alergiczne.

Szanse powodzenia przy użyciu mizoprostolu wynoszą ok 80% - 90%. Zabieg nie powiódł się, jeśli krwawienie nie wystąpiło bądź wystąpiło krwawienie, ale ciąża trwa nadal. Zabieg można przeprowadzić powtórnie parę dni po pierwszej próbie.

Jeżeli poronienie nie wystąpiło w przeciągu 14 dni od użycia mizoprostolu i jeśli żaden lekarz nie chce zaoferować Ci swojej pomocy, pozostającymi możliwościami jest wtedy wyjazd do kraju, gdzie aborcja jest legalna.

Jeżeli poronienie nie nastąpiło, występuje nieznaczne ryzyko, że w wyniku skurczów macicy rozwijający się płód doznał uszkodzenia kończyn lub układu nerwowego. Może to być uznane przez lekarzy za przesłankę przemawiającą za przeprowadzeniem prawnie dopuszczalnej aborcji.


JAK STOSOWAĆ MIZOPROSTOL?

Do wywołania aborcji potrzebne są 4 tabletki po 200 mikrogramów mizoprostolu, razem 800 mcg, które kobieta powinna włożyć pod język i trzymać aż do rozpuszczenia (ok. 35 min). Nie powinna tabletek połykać !!!

Po 3 godzinach powinna zażyć 4 tabletki mizoprostolu pod język.
Po 3 godzinach powinna przyjąć dawkę - kolejne 4 tabletki pod język.
Po 3 godzinach powinna przyjąć trzecią dawkę , czyli kolejne 4 tabletki pod język

Prawdopodobieństwo poronienia przy takim zabiegu wynosi 80 - 90%.

Po pierwszej dawce mizoprostolu kobieta powinna spodziewać się krwawienia i skurczów. Krwawienie występuje przeważnie w przeciągu 4 godzin po zażyciu mizoprostolu, może jednak zacząć się później.
Krwawienie jest pierwszym znakiem, że zaczęło się poronienie. Jeśli poronienie trwa, bóle i skurcze nasilają się. Krwawienie jest przeważnie bardziej obfite i bardziej bolesne niż miesiączka, mogą też występować skrzepy. Im bardziej zaawansowana ciąża, tym bardziej obfite jest krwawienie, a skurcze silniejsze. Jeśli poronienie zakończyło się i jest całkowite, krwawienie i skurcze ustępują. W momencie, w którym następuje poronienie, krwawienie, ból i skurcze nasilają się. W zależności od zaawansowania ciąży, tkanka ciążowa może być widoczna lub nie. Na przykład, przy ciąży 4-6 tygodniowej tkanka nie będzie widoczna. W 9tym tygodniu tkanka może być lekko widoczna.

Jeżeli krwawienie nie wystąpiło po 3 dawkach, powinnaś po paru dniach udać się do kraju, w którym aborcja jest legalna.

Po przyjęciu mizoprostolu można zastosować środki przeciwbólowe, takie jak paracetamol lub leki z grupy niesteroidowych środków przeciwzapalnych. Arthrotec zawiera już lek z grupy niesteroidowych środków przeciwzapalnych, w przypadku użycia tego środka zaleca się więc paracetamol.


Krwawienie po zabiegu

Lekkie krwawienie (plamienie) trwać może do 2 tygodni po aborcji, czasami dłużej lub krócej. Miesiączka powinna wystąpić 4 do 6 tygodni po zabiegu.

Upewnienie się, że nastąpiło poronienie

U niektórych kobiet występuje krwawienie, a mimo to ciąża nie zostaje przerwana. Niezwykle istotnym elementem jest upewnienie się, że aborcja rzeczywiście nastąpiła. Negatywny wynik testu ciążowego może pojawić się dopiero po upływie 2-3 tygodni. Najlepszym rozwiązaniem jest zrobienie badania USG w celu upewnienia się że w macicy nie znajdują się pozostałości ciąży.

SKUTKI UBOCZNE

Najczęstszymi skutkami ubocznymi są mdłości, wymioty i biegunka. Czasami występuje gorączka i fale zimna i ciepła.

KIEDY ZWRÓCIĆ SIĘ DO LEKARZA LUB IŚĆ DO SZPITALA
Kiedy silne krwawienie utrzymuje się przez kilka godzin

Silne krwawienie to takie, które trwa dłużej niż 2-3 godziny i powoduje zużycie w ciągu godziny więcej niż 2-3 podpasek typu "maxii". Poczucie osłabienia i zawroty głowy mogą być również sygnałem, że nastąpiła nadmierna utrata krwi.
Jeśli silne krwawienie nie ustępuje po upływie 2-3 godzin, może to oznaczać, iż nastąpiło jedynie częściowe poronienie. W takim przypadku konieczne jest wyłyżeczkowanie jamy macicy. Zabieg może być przeprowadzony od kilku godzin do kilku tygodni po zażyciu mizoprostolu.

W tym przypadku kobieta powinna udać się po pomoc do najbliższego szpitala.

Lekarz w szpitalu nie jest w stanie stwierdzić, czy nastąpiło naturalne poronienie czy też było ono sztucznie wywołane za pomocą środków medycznych. Nie ma obowiązku informowania lekarza, że aborcja została wywołana w sposób sztuczny. Lekarze mają obowiązek udzielenia pomocy w obu przypadkach, tj. niezależnie od przyczyny poronienia.

Jeśli utrzymuje się gorączka

Normalnym skutkiem ubocznym działania mizoprostolu są dreszcze i podwyższona temperatura ciała. Jeśli jednak temperatura przekracza 38 stopni Celsjusza i utrzymuje się przez więcej niż 24 godziny lub gdy temperatura przekracza 39 stopni Celsjusza, musisz skontaktować się z lekarzem.

Na przyszłość

Sięgnij po powszechnie stosowaną antykoncepcję, aby zapobiec kolejnej niechcianej ciąży.

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Ankieta
Czy jesteś za zlegalizowaniem aborcji?Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
 
Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online

Gości online1
Użytkowników online
Łącznie użytkowników424
Najnowszy użytkownik: Desperat
Ostatnio na forum

Najnowsze tematy
· Sprzedam tabletki po...
· Zaufałam ... udało s...
· Tabletki poronne w i...
· mifepristone misopro...
· Aborcja ?
Najciekawsze tematy
·Zaufałam ... udał... [77]
·UWAGA!!! Fałszywe... [57]
·Sprzedam tabletki... [29]
·bardzo prosze o p... [10]
·Proszę o pomoc! [2]