Nawigacja
Szukaj
Aborcja.
RU-486.
Objawy ciąży.
Testy ciążowe.
Wskaźnik Pearla.
KUP ZESTAW
Przed zastosowaniem tabletek poronnych
Często zadawane pytania.
Czym są tabletki poronne (tabletki wczesnoporonne)?
Aktualnie online
Gości online: 2

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 424
Najnowszy użytkownik: Desperat
Aborcja farmakologiczna
Aborcja farmakologiczna Farmakologiczna metoda przerwania ciąży jest metodą oficjalnie stosowaną w prawie wszystkich krajach Europy Zachodniej. W Polsce aborcja farmakologiczna nie została jednak dotychczas zalegalizowana. Obowiązujące w naszym kraju surowe prawo antyaborcyjne zasadniczo wpływa na stosunek środowiska medycznego do aborcji jako procedury medycznej. Zdaje się usprawiedliwiać niepodejmowanie od dawna żadnych działań na rzecz uczynienia tego zabiegu jak najmniej dolegliwym i stresującym dla kobiet. Tymczasem w krajach rozwiniętych dokonał się w tej dziedzinie ochrony zdrowia kobiet znaczący postęp. Powszechnie stosowane w Polsce łyżeczkowanie, tzw. skrobankę, już dawno zastąpiono tam metodą próżniową, która jest mniej inwazyjna i dogodniejsza dla kobiet, a dopuszczenie do użytku kolejnej metody przerwania ciąży - metody farmakologicznej - dało kobietom dodatkową możliwość wyboru.
Należy podkreślić, że najwyższym priorytetem przy rozwiązywaniu wszelkich problemów zdrowia kobiet musi być ich dobro. Wymagają tego standardy międzynarodowe i zwykła zasada sprawiedliwości społecznej. Dobro kobiet zaś wymaga, by przy świadczeniu usług zdrowotnych uwzględniano najnowsze osiągnięcia medycyny oraz postęp, jaki się dokonał w poszczególnych jej dziedzinach. Dlatego też w Polsce muszą zostać udostępnione wszystkie metody przerwania ciąży. Restrykcyjne prawo w zakresie aborcji nie usprawiedliwia zaniedbań w tym zakresie - aborcja jest przecież legalna w określonych ustawą przypadkach.
Metoda farmakologiczna, polegająca na przerwaniu ciąży za pomocą leku, bywa - ze względu na jej prostotę - stosowana także w krajach, w których nie została zalegalizowana. Z doświadczeń Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny wynika, że tak jest również w Polsce. Brak odpowiedniego przygotowania lekarzy i średniego personelu medycznego oraz niedostatek rzetelnych informacji na temat tej metody mogą zagrozić zdrowiu kobiet.
Przedstawiona publikacja ma na celu wypełnienie luki informacyjnej i sprostowanie mitów dotyczących aborcji farmakologicznej. Kobiety w Polsce, a także lekarki, lekarze, pielęgniarki i położne, mają prawo do pełnej informacji na temat tej metody, zwłaszcza że za jej stosowaniem opowiada się Światowa Organizacja Zdrowia.

Czym jest aborcja farmakologiczna?

Aborcja farmakologiczna jest wczesną, bezpieczną i skuteczną nieinwazyjną metodą przerwania ciąży, i jako taka stanowi alternatywę dla metod chirurgicznych. Aborcja farmakologiczna wymaga użycia dwóch leków. Najczęściej stosowanym trybem postępowania jest podanie doustnej dawki mifepristonu - antyprogestagenu, który powoduje odklejanie się zapłodnionego jaja od wyściółki jamy macicy, i po 36-48 godzinach doustnie lub dopochwowo dawki prostaglandyny - mizoprostolu lub gemeprostu - która wywołuje skurcze macicy i pomaga wydalić zapłodnione jajo. Najpóźniej do 10-14 dni od przyjęcia mifepristonu należy upewnić się, czy nastąpiło całkowite poronienie, gdyż podawane leki mogą spowodować wady rozwojowe płodu. Ta metoda, którą można zastosować zaraz jak tylko ciąża zostanie stwierdzona, jest skuteczna mniej więcej w 95% przypadków aborcji przeprowadzonych do 49 dnia ciąży. W niektórych krajach dopuszcza się jej stosowanie do 63 dnia ciąży. Mifepriston, zatwierdzony po raz pierwszy do farmakologicznego przerwania ciąży we Francji w 1988 roku, jest powszechnie znany pod nazwą firmową RU486.

Farmakologicznej aborcji nie należy mylić z antykoncepcją po sto-sunku (tzw. antykoncepcją doraźną), celem farmakologicznej aborcji jest bowiem przerwanie ciąży, a zadaniem antykoncepcji doraźnej - niedopuszczenie do tego, by do ciąży doszło. Istnieją dwie metody antykoncepcji po stosunku. Bardziej popularna polega na przyjęciu pigułek antykoncepcji doraźnej w dwóch dawkach: pierwszą należy przyjąć do 72 godzin po niezabezpieczonym stosunku, drugą 12 godzin po pierwszej. Druga metoda polega na założeniu wkładki wewnątrzmacicznej z miedzią w ciągu pięciu dni po niezabezpieczonym stosunku. Obie mają na celu opóźnienie lub niedopuszczenie do owulacji albo niedopuszczenie do zapłodnienia lub do implantacji zapłodnionej komórki jajowej w wyściółce jamy macicy.

Udostępnienie aborcji farmakologicznej wynika z konieczności wspierania i ochrony prawa kobiet do życia, zdrowia i autonomii w sferze rozrodczości, a także prawa do korzystania z postępu nauki. Na skutek zabiegów niebezpiecznej aborcji umiera co roku prawie 80 tysięcy kobiet, a tysiące innych doznają trwałych obrażeń. Udostępnienie kobietom aborcji farmakologicznej poszerza możliwości bezpiecznego przerywania ciąży i przyczynia się do zmniejszenia liczby powikłań i zgonów spowodowanych aborcją. Aborcja farmakologiczna jako bezpieczna metoda przerwania ciąży pozwala ograniczyć zagrożenia zdrowotne związane z prokreacją, na jakie narażone są tysiące kobiet. Stanowi więc ważny element ochrony zdrowia reprodukcyjnego, do którego mają prawo wszystkie kobiety.
Prawo kobiet do dostępu do aborcji farmakologicznej wynika także z ich prawa do korzystania z postępów nauki. Aborcja farmakologiczna jest wynikiem badań medycznych prowadzonych przez dziesięciolecia i zmierzających do opracowania i udoskonalenia bezpiecznej i bardziej akceptowanej przez kobiety alternatywy dla aborcji chirurgicznej, badań, których ogólniejszym celem była poprawa dostępu do opieki zdrowotnej, a tym samym poprawa stanu zdrowia kobiet. Kobiety mają prawo do tego, by móc korzystać z różnych możliwości nowoczesnej opieki zdrowotnej dostępnych dzięki postępowi medycyny.
Bezpieczeństwo: Część lekarzy nie stosuje niektórych metod aborcji chirurgicznej przed szóstym tygodniem ciąży. Tymczasem aborcję farmakologiczną można zastosować zaraz po stwierdzeniu ciąży, a więc już w pierwszych tygodniach jej trwania. Dzięki dostępności aborcji farmakologicznej można wcześniej, a tym samym bezpieczniej przerwać ciążę.
Akceptowalność: Aborcja farmakologiczna może być łatwiejsza do zaakceptowania, jeśli kobieta chce uniknąć zabiegu chirurgicznego ze względów zdrowotnych, kulturowych, dla ochrony prywatności lub też dlatego, że jest to dla niej bardziej dogodne.
Dostępność - Wyniki niektórych badań zdają się wskazy-wać, że aborcja farmakologiczna może poszerzyć grono pracowni-ków medycznych świadczących usługi przerwania ciąży i tym samym poprawić ogólny dostęp kobiet do bezpiecznej aborcji.
Powody, dla których kobiety wybierają farmakologiczną metodę przerywania ciąży
Można ją zastosować zaraz po stwierdzeniu ciąży,
Nie jest inwazyjna, nie wymaga zabiegu chirurgicznego,
Nie wymaga znieczulenia,
Skutki niepożądane, poza krwawieniem, są zazwyczaj krótkotrwałe,
Nie wiąże się z ryzykiem zakażenia ani uszkodzenia układu rozrodczego,
Daje poczucie większej prywatności,
Niektóre kobiety czują, że daje im większą kontrolę nad własnym ciałem niż inne metody.
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Ankieta
Czy jesteś za zlegalizowaniem aborcji?Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
 
Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online

Gości online2
Użytkowników online
Łącznie użytkowników424
Najnowszy użytkownik: Desperat
Ostatnio na forum

Najnowsze tematy
· Sprzedam tabletki po...
· Zaufałam ... udało s...
· Tabletki poronne w i...
· mifepristone misopro...
· Aborcja ?
Najciekawsze tematy
·Zaufałam ... udał... [77]
·UWAGA!!! Fałszywe... [57]
·Sprzedam tabletki... [29]
·bardzo prosze o p... [10]
·Proszę o pomoc! [2]