Nawigacja
Szukaj
Aborcja.
RU-486.
Objawy ciąży.
Testy ciążowe.
Wskaźnik Pearla.
KUP ZESTAW
Przed zastosowaniem tabletek poronnych
Często zadawane pytania.
Czym są tabletki poronne (tabletki wczesnoporonne)?
Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 424
Najnowszy użytkownik: Desperat
Zobacz temat
Tabletki poronne :: Tabletki poronne :: Informacje ogólne
 Drukuj temat
Irlandia dopuści aborcję pod pewnymi warunkami
Nika
#1 Drukuj posta
Główny administrator

Postów: 24
Data rejestracji: 30.07.10

[b]Prawo, które dopuści ograniczony dostęp do aborcji, zostanie przyjęte w Irlandii - zapowiedział we wtorek (18 grudnia) rząd. Jak dodał, przepisy zapewnią "jasność i pewność" w procesie decydowania o dopuszczalności aborcji w przypadku istotnego zagrożenia dla życia kobiety.[/b]

Decyzja jest następstwem wielkiego poruszenia irlandzkiej opinii przypadkiem 31-letniej Savity Halappanavar, której kilkakrotnie odmówiono aborcji, mimo że przyjęto ją do szpitala z bólami, a testy wykazały, że płód umiera. Kobieta zmarła w 17. tygodniu ciąży w cztery dni po poronieniu, wskutek posocznicy.

Aborcja jest nielegalna w Irlandii od 1861 r., chyba że jest wynikiem interwencji lekarskiej mającej na celu ratowanie życia kobiety, w sytuacji "realnego i istotnego zagrożenia dla jej życia" (w odróżnieniu od zdrowia). Nigdy jednak nie wprowadzono w Irlandii szczegółowych przepisów umożliwiających lekarzom stwierdzenie, kiedy takie ryzyko zachodzi i jak je oceniać. Stąd przepis ten był martwy.

W 1992 roku w głośnej tzw. sprawie X irlandzki Sąd Najwyższy zawyrokował, że aborcja jest możliwa tylko w wypadku zagrożenia dla życia kobiety, w tym ryzyka samobójstwa. Sąd rozpatrywał wówczas przypadek 14-latki, która została zgwałcona, zaszła w ciążę i groziła odebraniem sobie życia. Dziewczynka usunęła ciążę w Wielkiej Brytanii.

Następstwem tej sprawy było przyznanie Irlandkom prawa do przerwania ciąży w innym kraju (w domyśle w Wielkiej Brytanii).

Kolejne rządy unikały wyjaśnienia, w jakich okolicznościach życie kobiety można uznać za zagrożone i dopuścić usunięcie ciąży. Kwestia aborcji budzi głębokie podziały polityczne i społeczne w Irlandii - przypomina portal BBC News. Minister zdrowia James Reilly przyznał w wtorek, że rząd świadom jest kontrowersji towarzyszących aborcji, zastrzegł zarazem, że "ma obowiązek troski o bezpieczeństwo ciężarnych kobiet".

Rząd oświadczył, że projekt ustawy, jaki zaproponuje, oraz rozporządzenia do niej będą mieścić się w ramach wyznaczonych przez artykuł konstytucji mówiący o prawie dzieci nienarodzonych do życia w takiej interpretacji, jaką przedłożył Sąd Najwyższy w "sprawie X".

"Ustawa powinna zapewnić jasność i pewność dotyczącą procesu decydowania o tym, kiedy usunięcie ciąży jest dopuszczalne, tj. kiedy zachodzi realne i istotne zagrożenie życia - ale nie zdrowia - kobiety" - oświadczył rząd w komunikacie. W Irlandii, gdzie przeważająca większość obywateli to katolicy, odbyło się kilka referendów dotyczących aborcji. W 1983 roku Irlandczycy uznali, że matka i dziecko poczęte mają równe prawo do życia.

W 2002 w referendum odrzucono propozycję zaostrzenia prawa ustawy antyaborcyjnej. Irlandczycy nie zgodzili się wówczas na poprawkę, która likwidowałaby możliwość odwoływania się do orzeczenia w "sprawie X" i oznaczałaby, że groźba popełnienia samobójstwa przez kobietę nie oznacza "zagrożenia życia matki".
 
Przeskocz do forum:
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Ankieta
Czy jesteś za zlegalizowaniem aborcji?Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
 
Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online

Gości online1
Użytkowników online
Łącznie użytkowników424
Najnowszy użytkownik: Desperat
Ostatnio na forum

Najnowsze tematy
· Sprzedam tabletki po...
· Zaufałam ... udało s...
· Tabletki poronne w i...
· mifepristone misopro...
· Aborcja ?
Najciekawsze tematy
·Zaufałam ... udał... [77]
·UWAGA!!! Fałszywe... [57]
·Sprzedam tabletki... [30]
·bardzo prosze o p... [10]
·Proszę o pomoc! [2]